İyotlu ve İyotsuz Rafine Tuz


İyot nedir, İyot kaynakları nelerdir?

İyot, insan vücudunda çok az miktarda bulunan bir elementtir fakat bu miktar yaşam için çok önemlidir. Vücutta depolanmaz ve düzenli olarak alınmalıdır. Vücuda yetersiz iyot alınması bir çok hastalığa neden olmaktadır. Bunlara genel olarak “İyot Yetersizliği Hastalıkları” adı verilmektedir.

İyot yetersizliği hastalıkları özellikle toprağında iyot yetersizliği olan bölgelerde daha sık görülmektedir. İyot bileşikleri suda kolay çözündüklerinden yağmurlarla karadan denize taşınmıştır. Bundan dolayı iyodun kaynağının deniz olduğu ve bu nedenle denizden uzakta yaşayanlarda bu hastalığın oluştuğu söylenir. Ancak iyot eksikliği toprak şartları ve yağmurlardan ileri gelmektedir.

İyot Kaynakları Nelerdir?

İyot, tiroid bezinden salgılanan ve vücudun farklı bölümlerinde birçok kimyasal işlemi kontrol eden, gelişme, beyin fonksiyonları, sinir sistemi, vücut ısı ve enerjisinin devamı için temel olan hormonların yapımında gerekli bir elementtir.

İyot yetersizliği insanların düşünme, karar verme yeteneklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Böylece insanın ve toplumun sosyal gelişimi engellenmektedir. İyot yetersizliği probleminin önlenmesi ülkenin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Yorumlara kapalıdır